Mėnulis
Paraižos
23:03
6:43

Straipsniai

Itotermija: šiluma, nešanti sveikatą ir optimizmą

Užklupti rimtesnės ligos, paklusniai valgome vaistus ar atlikinėjame tegul ir pačias nemaloniausias procedūras. Ir mintis, jog gydymas turėtų būti malonus, galbūt atrodo kiek šventvagiška ar bent jau ne visai vietoje. Reikia, vadinasi, reikia. Tik vaikai reikalauja skanių vaistų ar malonių procedūrų. O mes, rimti ir suaugę, netikime, kad tai, kas gydo ar teikia sveikatos, gali būti ir paprasta, ir malonu, ir greita, ir veiksminga. Galbūt todėl, kad apie itotermijos metodą, Japonijoje sukurtą prieš aštuonis dešimtmečius, Lietuvoje dar beveik niekas nėra girdėjęs, o sugebančius jį taikyti lengvai suskaičiuotume ant vienos rankos pirštų.

Itotermijos pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio „thermie" (šiluma, karštis) bei šio metodo kūrėjo pavardės. Daktaras Kin-itsu Ito buvo medikas, turintis vakarietišką išsilavinimą ir taikantis vakarietiškus gydymo metodus. 1910 m. jis ėmėsi rimtai gilintis į tradicinės rytų medicinos paslaptis. Daktaras Ito tikėjosi atrasti paprastą ir veiksmingą gydymo metodą, kuris padėtų net tiems pacientams, kuriems tradicinė vakarietiška medicina (bent jau to laiko) neturėjo ko pasiūlyti. Ieškojimai truko beveik 20 metų. Naujasis metodas pristatytas 1929 m. Daktaras Ito, derindamas šildančio prideginimo, akupresūros, masažo ir aromaterapijos principus, atrado būdą, kaip sužadinti natūralų kūno sugebėjimą atgauti pusiausvyrą, atsikratyti ligos, užgydyti traumas ir t.t.

Taikant šį metodą, per odą stimuliuojamos kraujo, limfos, hormonų bei vegetacinė nervų sistema. Šildantieji karščio spinduliai panašūs į pačios saulės skleidžiamus infraraudonuosius spindulius, kurie atlieka svarbiausią vaidmenį palaikant šioje planetoje gyvybę, sukuriant visuotinės sveikatos ir gerovės pojūtį. Kaip karščio šaltinis naudojamos degančios smilkalų lazdelės (vadinamos REIONKI). Jos yra pagamintos iš keleto augalų (paprastojo kiečio, pušies, kedro, japoninės šliandros) bei įvairių natūralių medžiagų. Tiksli šių smilkalų sudėtis ir gamybos būdas laikomi paslaptyje. Uždegtos ir smilkstančios lazdelės dedamos į nerūdijančio plieno vamzdelius, padengtus variu. Liečiant vienoje vietoje ar visą kūną, spaudžiant įvairius aktyviuosius taškus ir pučiant link kūno lazdelių skleidžiamus dūmus, stimuliuojama medžiagų apykaita ir imuninė sistema. Efektas sustiprėja, kartu su dūmais įkvepiant gydomųjų augalų aromatą. Visa tai suaktyvina ir pagreitina žmogaus įgimtą, natūralų gebėjimą sveikti, padeda atsikratyti ligos ir giliai atsipalaiduoti. Kūnas ir protas, širdis ir siela yra gydomi kaip viena organiška visuma.

Itotermijos terapija jungia keturis skirtingus komponentus: karštį, fizinę stimuliaciją (kitaip tariant, masažą), smilkalų dūmus bei infraraudonuosius spindulius. Kiekvienas iš šių komponentų pasižymi ypatingu poveikiu tam tikrai organizmo sistemai ar funkcijai. Šiluma stimuliuoja kraujotaką bei medžiagų apykaitą, mažina skausmą, atpalaiduoja raumenis, reguliuoja plaučių ir širdies funkcijas, skatina baltųjų kraujo kūnelių gamybą, aktyvina limfos judėjimą, reguliuoja rūgščių ir šarmų (pH) pusiausvyrą, harmonizuoja vidaus organų funkcijas. Fizinė stimuliacija padeda perduoti šilumą, atpalaiduoti raumenis, judesys padeda sureguliuoti gyvybinės energijos tėkmę. Infraraudonieji spinduliai aktyvina kapiliarinę kraujotaką, reguliuoja medžiagų apykaitą, ramina skausmą, skatina žaizdų gijimą, didina sąnarių lankstumą. Smilkalų dūmai stabdo bakterijų dauginimąsi, mažina kraujavimą, padeda atsipalaiduoti, pasižymi dezinfekuojančiu poveikiu. Taigi apibendrinant galima pasakyti, jog itotermija stimuliuoja imuninę, virškinimo ir hormonų sistemą, padeda subalansuoti nervų sistemos veiklą. Ypač veiksmingai gelbsti nuo streso, pervargimo, raumenų įtampos, padeda greičiau gyti traumoms, žaizdoms, įvairių kūno audinių pažeidimams. Šis metodas naudojamas ir sporto medicinoje, ir tiesiog buityje, pačiose paprasčiausiose kasdienėse situacijose.

Seanse paprastai vienu metu naudojamos dvi REIONKI lazdelės. Taip daroma todėl, kad naudojant tik vieną lazdelę kūnas labai greitai priprastų prie šios stimuliacijos, seansas taptų monotoniškas ir mažiau veiksmingas. Tuo tarpu naudojant du instrumentus smegenys gauna skirtingus impulsus (skiriasi jų spaudimo stiprumas, judėjimo kampas, temperatūra) ir poveikis yra žymiai stipresnis.

Vienas didžiausių itotermijos privalumų - šis metodas yra ne tik veiksmingas, bet ir malonus bei nereikalaujantis daug laiko. O teigiamas poveikis pajuntamas iš karto. Seanso metu liečiama viso kūno oda: nugara, pečiai, krūtinė, pilvas, rankos, kojos, veidas. Visa procedūra paprastai užtrunka nuo 10 iki 20 minučių. Ilgesnių seansų daryti nerekomenduojama, nes poveikis ne tik nesustiprėja, bet net ir susilpnėja. Optimali trukmė - apie 15 minučių. Per tą laiką kūnas suspėja sušilti ir atsipalaiduoti. Įdomu tai, kad itotermijos procedūra yra tuo pat metu ir stimuliuojanti, ir atpalaiduojanti. Tačiau priklausomai nuo pageidaujamo rezultato, galima labiau išryškinti vieną ar kitą jos aspektą. Tarkim, jei žmogus jaučiasi pavargęs, išsekęs, naudojami greitesni, energingesni, stipresni judesiai, kurie kūną tarsi pažadina ir „pakrauna". Tuo tarpu priešingai, lėti, švelnūs, pasikartojantys judesiai padeda atsipalaiduoti, paleisti susikaupusį nuovargį ir stresą. Itin svarbus faktorius šioje terapijoje yra šiluma, kurią skleidžia degančios smilkalų lazdelės. Šiluma padeda kūnui atsipalaiduoti, o protui pasijusti saugiai ir komfortiškai. Gali būti, jog tai susiję su tuo palaimingu laiku, kai kiekvienas iš mūsų šiltai ir saugiai gyveno mamos pilve ir galėjo visiškai niekuo nesirūpinti, tiesiog būti ir mėgautis tuo buvimu... Pasiekus šią būseną, mūsų smegenys ilsisi (šį poilsio ir atsipalaidavimo būsenos lygį galima netgi išmatuoti specialiais prietaisais), o organizme išsiskiria endorfinai (kartais jie dar vadinami „laimės hormonais"), kurių stygius neretai yra daugelio mūsų negalavimų priežastis. Bet kokiu atveju, ši būsena padeda kūnui ir protui atgauti prarastą pusiausvyrą, greičiau užgydyti žaizdas ir t.t. Taigi, malonumas šiuo atveju taip pat yra neatsiejama gydymo proceso dalis, padedanti sustiprinti visų kitų elementų poveikį.

Itotermija tinka praktiškai visiems, išimčių nėra daug. Tačiau atsižvelgiant į aplinkos sąlygas ir kiekvieno konkretaus žmogaus kūno bei emocinę būklę galima taikyti skirtingo stiprumo stimuliaciją, trumpinti seansus. Tarkim, jei seansas atliekamas mažam vaikui, jis gali trukti tik vieną ar dvi minutes. Jei žmogus labai liesas, kaulėtas arba nervingas, itin jautrus, patariama seansą daryti švelnesnį, lengvesnį. Be to, atsižvelgiama ir į aplinkos sąlygas. Tarkim, vasarą, kai karšta (ypač jei dar ir drėgna) šilumos natūraliai norisi kur kas mažiau nei žiemą, žvarbų rudenį ar pavasarį, kai šildančios ir aromatą skleidžiančios REIONKI lazdelės atrodo beveik kaip raktai nuo palaimos rojaus.

Patogiausia, kai itotermijos seansą atlieka kitas, tačiau įmanoma jį atlikti ir sau pačiam. Itotermijos reikmenų rinkinys ypač patogus kelionėse, kadangi vietos užima ne daugiau nei piniginė. Kad ir kaip egzotiškai iš pirmo žvilgsnio galėtų atrodyti šio metodo idėja, iš tiesų jis yra labai praktiškas ir tinkamas daugelyje mūsų kasdienio gyvenimo situacijų. Tarkime, grįžote iš darbo, pervargęs po įtemptos ir nemalonios dienos. Pakaks 5-10 minučių itotermijos seanso ir pasijusite žvalesni, o vėliau, naktį, miegosite kur kas giliau ir ramiau. Be abejo, greičiausiai REIONKI lazdeles prisiminsite sunegalavę. Galite jas naudoti tiek paprasčiausiai persišaldę, tiek kaip papildomą gijimą greitinančią priemonę besigydydami kokią nors rimtą ligą ar traumą. Šis metodas - puiki profilaktikos, imuninės sistemos stiprinimo priemonė (ypač jei aplink siaučia gripai ir infekcijos). Plačiąja prasme, itotermija padeda susigrąžinti pusiausvyrą, kad ir kur ji būtų pažeista. Kiekviena liga ar negalavimas - tai signalas, kad kūnas maištauja. Nuolatinės niūrios mintys, emocinė sumaištis, džiaugsmo ir energijos stygius - taip pat prarastos pusiausvyros ženklas. Į gydytojus paprastai kreipiamės tada, kai šie kūno signalai tampa nepakenčiami ir pavirsta rimta liga. Itotermija daugeliu atvejų galėtų padėti to išvengti. Suprantama, norint pasiekti didesnį efektą, vienos ar dviejų procedūrų nepakanka, jas reikia atlikti reguliariai, keletą ar keliolika dienų iš eilės. Kita vertus, tai nėra sudėtinga, kadangi procedūra ne tik maloni, bet ir laiko jai pakanka nedaug - ne ką daugiau nei reikėtų išgerti puodeliui kavos.

Panorę išmokti itotermijos metodikos pagrindų visai nebūtinai privalo turėti medicinos žinių ar planuoti atidaryti terapijos kabinetą. Jei norite padėti patys sau, savo šeimos nariams, artimiesiems, pakaks trumpos kelių dienų pažinties su svarbiausiais principais. Tai tarsi „pirmosios pagalbos" kursas, kurį pageidautina išmanyti visiems. Tuo tarpu profesionalų mokymas vyksta keliais etapais, mokytojas dirba ne tik su grupe, bet ir su kiekvienu mokiniu individualiai, asmeniškai konsultuoja, tikrina įgytus įgūdžius bei žinias ir suteikia jas atitinkančią kvalifikacinę pakopą. Kvalifikacinių pakopų (šioje tradicijoje jos vadinamos japonišku terminu kyu) yra 10. Baigusieji pirmąjį profesionaliojo mokymo etapą gauna žemiausią, 10 lygio, kyu.

Tačiau svarbiausia, ką duoda šis metodas, yra harmonijos pojūtis, meilės kupinas žmogaus kaip visumos priėmimas. Itotermija neskaido kūno į atskiras sistemas, funkcijas ar negalavimus. Ji švelniai ir pagarbiai apglėbia visus pojūčius ir tiesiog primindama kūnui jo natūralų gebėjimą būti sveikam ir laimingam...